yazılım,c# ve domates kabuğu
« Dünya düzdür.Invariant Case Türkçe İ ve I karakterleri »

Sahte Bulutlar

  18/08/12 22:19, by ertan, Categories: Yazılım

Yavaş yavaş güzel memleketimizde hareketlenmeye başlayan bulut teknolojileri ile ilgili güzel gelişmeler var. Bundan 5 yıl önce şirketlere gidip "muhasebe programımız var ama gel bunu internetten kullan" dediğiniz zaman insanların devasa açılmış gözlerle "muhasebe bilgilerimi internette mi tutacağım ?" sorusuyla karşılaşmanız şaşırılacak bir şey değildi.

Çeşitli konularda halen bu tepkilerle karşılaşsakta şimdilerde bir sürü şirket muhasebe uygulamalarını internetten kullanıyor ve zaman içinde daha da alışacaktır, yazılımı satınalmak yerine kiralayarak asıl ilgilendiğiniz hizmeti çok daha kaliteli ve gerçek anlamda "yönetilen" bir yere doğru gidiyoruz.

Sırası gelmişken "Yönetilen" lafını biraz açmak gerekli. Şu anda genel pratik şöyle; satın alınan yazılım, ofisdeki bir ADSL modeme bağlı sunucu olarak kullanılan desktop kasadan ibarettir, yedekleme genelde iyi durumda olanları bilgisayar işlerine bakan dışardaki bir şirketin elemanı tarafından external disklere alınır, kötü durumda olanları ise aynı disk üstündeki bir alana yapılır ve yazılım bozulmadığı sürece ilgilenen pek kimse de olmaz. Bu iki yöntemi de bir "yönetim" şekli diye anlamak zor. Bu şekilde kullanılan binlerce CRM, Muhasebe vs benzeri kurulum olduğunu çok defalar gördüm. Yaşanan bir kaç kaza sonrası akıllı olanları bu kazaları tekrar hiç yaşamaya fırsat vermeden yavaş yavaş bu fikirden vazgeçerek bulut üstünden bu yazılımları kullanmaya başlıyorlar. Umarım ki zaman geçtiğince bu daha da yaygınlaşır.

Kullandığınız uygulamaları bulut'a taşımanın avantajı nedir derseniz ?

* Düşük lisans ücretleri.

* Donanım satınalmak almak bir kenara RAM, Disk vs gibi konularla ilgilenmek zorunda değilsiniz.

* Ofisinizde bir sunucu ortamı yaratmak, yedek almak, ilgilenecek bir kişi bulmak zorunda değilsiniz.

* Kullanacağınız bilgisayarlarda bir tarayıcı olması yeterli, bu 35 çekirdekli, 150 GB diskli bilgisayarlar yerine daha ucuza alabileceğiniz bilgisayarlar demek.

* Bilgisayarınıza bir yazılım kurmak zorunda değilsiniz, standart işletim sisteminde gelen herşey yeterli. Mail programları, antivirüsler, firewall kullanmak zorunda değilsiniz.

* Yeni versiyonu çıkan yazılımları güncellemek zorunda değilsiniz.

* Ofis dışından istediğiniz yerden bağlanabilir, müşteriye gittiğinizde VPN kullanmak zorunda değilsiniz.

İşin kısası çalışmaya başlamak için internet, masa, bilgisayar, koltuk ve çay/kahve'den başka bir şeye ihtiyacınız olmayan bir dünya aslında.

Ancak bu umudumu korkuya çeviren birkaç konu var ve yazının bundan sonraki kısmı yazılımcıları ilgilendiren bir konu olacak.

Piyasada bu talep arttıkça, buna cevap vermek içinde yazılım firmaları kendi yazılımlarını internet üzerinden çalışacak şekilde ayarlamaya çalışıyorlar ama malesef her yazılım bu mimari ile çalışacak şekilde uygun tasarlanmış değil.

Öncelikle yazılımınızın mimarisi ile ilgili olan multitenant bir yapıyı destekleyebiliyor musunuz ?

Multitenant bir yazılımlar işletim sisteminde tek bir kopya olarak çalışır ve birden fazla müşteriye cevap verebilir bir yapıdadır. Bu bağlı olan kullanıcının organizasyonuna göre tüm sistemi diğer müşterilerinizden izole olarak çalıştırmanızı gerektirir. Bu izolasyon veriyapısından, konfigurasyon seçeneklerine kadar her konuyu içerir.

Eğer yazılım mimariniz bu yapıda değilse üzerinde ciddi değişiklikler yapmanız gerekebilir veya alternatif olabilecek akla gelen ilk ve pratik yöntem olarak sanal sunucular kullanmaktır. Sanal sunucu kullanmanın maliyeti ise sisteme alacağınız her müşteri için yönetim maliyetleriniz artar. Bu kurulum, versiyon güncelleme, hataların düzeltilmesi gibi bir sürü bulut teknolojisinde olmaması gereken negatif problemler demektir.

Sizden bir yazılım değil, belirli süreli "hizmet" satınalan müşterilerinizin olması; son derece sadık olmayan müşteriler demektir. Maliyetleriniz yüksek ise hiç müşteri getiremeyebilir veya sonraki bir zamanda hizmette problemler olursa bir anda tüm müşterilerinizi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden bu konuya çok dikkat etmeniz gerekli, eğer altyapınız buna uygun değil ise ne yapılabilir ciddi anlamda düşünmenizi tavsiye ederim.

Bu yazıyı okuyan ve işin "kullanıcı" tarafında olanlar için bu "sanal bulut" hizmetinin ipuçlarını görmek çok kolay;

* Hemen deneme imkanı yerine demo video ve ekran görüntüleri (vazgeçtim video'dan çoğunda ekran görüntüsü bile yoktur)

* Versiyon numarası ( facebook, gmail, youtube'un versiyon numarasını bilen var mı ?)

* Kurulum ücreti

* Sabit süreli kullanım sözleşmesi (örneğin 1 yıllık ücret talep etmek)

* Rakiplere göre çok yüksek lisans ücretleri

* Üyelik talebinizin bir kaç gün içinde aktif edilmesi

Maddelerinden birisi var ise kiralayacağınız yazılım ya multitenant bir yazılım değil yada satılan ürünün kalitesi ile ilgili problemler var demekdir.

Bu "sanal bulut" hizmetini verenleri gayet iyi anlıyorum, minimum yatırımla bu dünyada varolmak istiyolar ama her ne alanda olursanız olun, ileriki 5 yıl içerisinde bu alanda bir sürü firma ortaya çıkacak ve rekabet avantajları olmayacak. Şimdiden uyarmış olayım.

No feedback yet

Leave a comment


Your email address will not be revealed on this site.
  
(For my next comment on this site)
(Allow users to contact me through a message form -- Your email will not be revealed!)
Text Renderers:
 

©2017 by Ertan Tike

Contact | Help | Blog skin by Asevo | blog software | web hosting